Šungit je prastará polyminerální uhlíková hornina s širokým využitím. Stáří šungitu se odhaduje na 2 miliardy let. Naleziště šungitu se nachází v Karélii, v severozápadním Rusku, jméno obce Šuňga, odtud název šungit.
Obsahuje mj. negrafitizovaný, nekrystalický uhlík v neobvyklé formě, tzv. fullerenů – nová, v pořadí čtvrtá forma existence uhlíku. Používá se k úpravě vody.
Příprava šungitové vody: šungit před prvním použitím důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Poté cca 100g šungitu přidejte do 2 l vody a nechte 24 hodin působit než začnete vodu používat.
Čištění šungitu: Je důležité, abyste svůj šungit pravidelně čistili, aby si zachoval svoje vlastnosti. Čistěte pod proudem tekoucí vody, nebo ho nechejte ponořený ve vodě (nejlépe v destilované, která je „hladová“ a neobsahuje žádné příměsi). Dejte uschnout na světlo, nejlépe na sluníčko.
Jak dlouho udrží šungit své vlastnosti? Šungitová drť vám vydrží 3–6 měsíců, potom je nutno ji vyměnit za novou.
Jak použít šungit k čištění vody ve studni? Šungitovou drť propláchněte a nasypete do studny, změnu v chuti vody pocítíte již druhý den. Drť ve studni funguje zhruba 2–3 roky, poté nasypete novou drť. Pro běžné studny je množství max.5 cm vrstva na dně studny – tj.asi 50 kg.
Obsah: 500 g (velikost 3–5 cm – větší kameny)
Země původu: Rusko